رامسر با جاذبه های افسانه ای آماده میزبانی از گردشگران است
این شهرستان با وسعت نه چندان زیاد در غرب استان مازندران به خاطر داشتن آثار تاریخی و مناظر چشم نواز و زیبای طبیعی منحصر به فرد برای مسافران و گردشگران سفری خاطره انگیز رقم می زند.
این شهرستان در غربی ترین نقطه از استان مازندران از شمال به دریای خزر، از جنوب به رشته کوه البرز، از شرق به شهرستان رودسر استان گیلان محدود می شود که دارای 2 شهر، 1 بخش، 4 دهستان و 140 آبادی دارای سکنه است.

شهرستان رامسرعلاوه بر داشتن امکانات رفاهی ، خدماتی و تفریحی، دارای قله های مخروطی شکل با پوشش انبوه گیاهان متنوع، باغات مرکبات، چای، مزارع برنج، برخورداری از ساحل زیبا، مناطق ییلاقی خوش آب و هوا، منابع فراوان آبهای گرم معدنی که دیدن این همه مواهب الهی خالی از لطف نیست.

*مجتمع فرهنگی موزه ای شهدای رامسر 

این مجتمع در سال 1316 هجری شمسی به دستور پهلوی اول به عنوان استراحتگاه سلطنتی در زمین 6 هکتاری بنا شد که با احیای بناهای دیگر و اضافه شدن موزه های عاج ایران، مردم شناسی شمال ایران و باغ بامبو و چشمه قدیمی موزه و حمام قدیم به 12 هکتار افزایش یافت و بیش از یک هزار شی و اثر موزه ای در آن نگهداری می شود.

علاوه بر موزه ها ، محوطه این مجتمع با داشتن گونه های مختلف گیاهان از ادوار و کشورهای مختلف یکی از باغ های زیبا و دیدنی این منطقه به شمار می رود.

کاخ موزه (موزه تماشاگه خزر) این موزه در محل کاخ سلطنتی رامسر و در مجاورت غرب هتل بزرگ قرار داشته که علاوه بر اشیایی که به نمایش گذاشته ساختمان کاخ نیز دیدنی است. 

این بنا با شیوه معماری اروپایی ساخته شده است، سنگهای مرمر سفیدرنگ در تزیینات خارج بنا و ستونها ومجسمه حیوانات بکار رفته به این کاخ جلوه ای ویژه بخشیده است. 

هم اکنون آثاری از هنرمندان مشهور ایران و جهان شامل مجسمه های برنزی و سنگی، تابلوهای نقاشی و فرش در این کاخ در معرض دید عموم مردم قرار دارد. 

در ایام تعطیلات نوروزی سال جاری بیش از 40 هزار گردشگر که یک هزار نفر انان را گردشگران خارجی تشکیل می دادند ، از این مجتمع موزه ای بازدید کردند.

*هتل قدیم رامسر

این هتل با معماری بسیار زیبا در مرکز شهر در دامنه کوههای مشجر و فضای سبز با محوطه سازی چشم نواز واقع شده ودر سال ‎ 1317شمسی مورد بهره برداری قرار گرفته است. 

زیربنای این هتل حدود پنج هزار متر مربع در سه طبقه به لحاظ نوع معماری ، زیبایی، موقعیت مکانی و تجهیزات یکی از مشهورترین هتل های خاورمیانه به شمار می رود. 

* دهستان جواهرده 

جواهرده در ‎ 27کیلومتری رامسر و در ارتفاع ‎ 1800متری از سطح دریا قرار گرفته و مسیر دسترسی به جواهرده از منتهی الیه غربی شهر رامسر بوده که با عبور از میان کوههای مشجر و در امتداد رودخانه صفارود این منطقه ییلاقی خودنمایی می کند. 

روستای جواهرده درفصل تابستان به لحاظ برخورداری از آب وهوای خنک مورد استقبال گردشگران داخلی و خارجی واقع شده و امکانات اقامتی در این منطقه برای گردشگران فراهم است. 

روستای جواهرده علاوه بر زیباییهای فراوان طبیعی و دارا بودن چشمه سارها از قدمت تاریخی تیز برخوردار بوده که وجود گورستانهای گبری در آن گویای قدمت تاریخی این مکان است. 

*بوستان جنگلی صفارود 

مسیر دسترسی به این بوستان از ابتدای جاده جواهرده در میدان غربی شهر رامسر آغاز و پس از طی ‎ 9کیلومتر و عبور از مسیری زیبا به این پارک در کنار رود صفارود می رسد. 

این بوستان در میان دره و در پایین جاده قرارگرفته که پله هایی نیز برای ورود به آن از جاده ساخته شده است و وجود جنگل، رودخانه، آب معدنی، آب و هوای مطبوع به این مکان جلوه خاصی بخشیده است. 

*چشمه های آب گرم معدنی 

مناطق وسیعی از مرکز شهر رامسر از آبهای گرم معدنی با انواع خواص طبی و درمانی برخوردار بوده که گردشگران زیادی از این آبها بهره مند می شوند. 

وجود این آب گرم ها در نزدیکی ساحل دریا ویژگی منحصر به فردی را به رامسر بخشیده است. 
البته در فاصله پنج کیلومتری جنوب شرقی رامسر در شهرهای کتالم و سادات محله نیز چند وان و استخر آب گرم معدنی وجوددارد که برای درمان بیماریهای پوستی، رماتیسم و دردهای عصبی و عضلانی سودمند است. 

* قله مارکوه 

قله مارکوه مخروطی شکل، مشجر و جدا شده از سلسه جبال البرز بوده که در فاصله شش کیلومتری شرق رامسر و سه کیلومتری ساحل دریا و محور ارتباطی تنکابن به رامسر واقع شده است. 

این کوه صخره ای با وسعت ‎ 600هزار مترمربع با انواع درختچه ها، درختان انجیلی، بلوط، شمشاد و ازگیل پوشیده شده و ارتفاع قله از سطح دریا حدود ‎ 500متر بوده که احداث ‎ 340پله در ضلع جنوبی کار صعود را آسان می کند. 

وجود شهر کتالم، چشم اندازهای زیبای آن به دریا، مزارع برنج و باغات چای و مرکبات در شمال قله، تسلط به تپه ها و ارتفاعات سرسبز البرز و روستاهای اطراف و رودخانه نسارود در شرق به این مکان موقعیتی ویژه بخشیده است. 

در بلندترین نقطه مارکوه بقایای یک قلعه برجای مانده که احتمالا محیط دیده بانی حاکمان قدیم منطقه بوده است. 

*جنگل دالخانی 

مسیر دسترسی به دالخانی از خروجی شرق شهر رامسر آغاز و پس از طی هفت کیلومتر در مسیر آسفالته رامسر به تنکابن به سه راهی جنت رودبار می رسد. 

جنگل دالخانی پس از طی ‎ 23کیلومتر درمسیر ارتباطی و آسفالته جنت رودبار در کنار جاده قرار داشته که برای احداث پارک جنگلی در نظر گرفته شده و اکنون نیز به عنوان یک تفرجگاه مهم شهر رامسر مورد استفاده گردشگران قرار می گیرد. 

ستاد تسهیلات سفر شهرستان رامسر از مدتها قبل با برگزاری جلسات مختلف تهمیدات لازم را برای فراهم کردن امکانات اقامتی و تفریحی این سفر خاطره انگیز همراه با آرامش برای مسافران فراهم کردند.

رئیس اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری رامسر در خصوص تعداد اقامتگاه ها و هتل های این شهرستان گفت: هم اکنون 22 هتل با ظرفیت 2 هزار و 700 تخت آماده پذیرایی از مسافران است.

حسین متاجی افزود: ضمن اینکه 9 مجتمع دولتی با ظرفیت یک هزار 700 تخت آماده پذیرایی از مهمانان نوروزی است.

وی خاطر نشان کرد : در این شهرستان 10 واحد بوم گردی در روستاها به همراه 37 باب مدرسه با 291 کلاس به ظرفیت پذیرش روزانه یک هزار نفر آماده شده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری رامسر با اشاره به برنامه های جنبی ایام نوروز در این شهرستان اشاره کرد وگفت: علاوه بر تشکیل نمایشگاه های مختلف صنایع دستی ، در سه نقطه از این شهرستان نیز نوروزگاه دایر می شود که در این مکانها علاوه بر معرفی آئین ها و سنت های بومی منطقه برنامه های شاد و متنوعی را برای مسافران و گردشگران اجرا می کنند.