تجربه روزهای بهاری در زمستان تا نگرانی از عطش تابستان

در مازندران به‌عنوان دیار سبز و بارانی شاهد بارش‌های خوبی هستیم که درحقیقت دلیل اصلی سرسبز بودن این استان است.

طی سال‌های اخیر شاهد تأخیر در نوع و پراکنش بارش‌ها هستیم، ولی امسال شرایط به‌گونه‌ای دیگر بوده به‌طوری‌که روزهای بهاری و تابستانی را در فصل زمستان تجربه کردیم.

سال گذشته کشاورزان مازندران با مشکلات بسیاری مواجه بودند با وجود اینکه ذخایر برفی و منابع آبی خوبی برخوردار بودند، ولی امسال پاییز کم‌بارش و همچنین کاهش ذخایر برفی را داریم که پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد تابستان سختی را در پیش خواهیم داشت.

با توجه به کشاورزی ما به آب وابسته است این موضوع موجب شده کشاورزان نگران باشند؛ حتی نشانه‌های آن را در هفته گذشته تجربه کردند و شاهد هوایی تابستانی در روزهای پایانی زمستان بودند و حتی رکورد بیشینه دما به ثبت رسید.

این روزها مردم مازندران همانند سایر مردم کشور در تدارک استقبال و پیشواز از عید نوروز هستند که از جمله رسوم آن خانه‌تکانی است که در این زمینه مهم‌ترین موضوع توجه به بحث مدیریت مصرف است تا با کاهش جدی منابع آب مواجه نشویم.

*کاهش ذخایر سدهای مازندران

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مازندران در این‌باره در گفت‌وگو با فارس، اظهار کرد: میزان بارش‌ها در مناطق مختلف مازندران از دو تا 20 درصد کاهش یافت، موضوعی دیگر اینکه فصل کشت و کار در پیش است و کشاورزان با امید بسیار وارد شالیزارها شدند و امیدوار هستند نصیب آنان خوشه‌های طلایی شالی باشد نه شالیزارهای سوخته...

محمدابراهیم یخکشی ادامه داد: همچنین میزان روان‌آب براساس شاخص 50 ساله حدود 40 درصد کاهش داشته است.

وی با اشاره به آبگیری حدود  50 درصدی سدهای مازندران، تصریح کرد: ذخیره آب سد شهید رجایی 50 میلیون مترمکعب است در حالی‌که سال گذشته ذخیره آبی آن در همین زمان از سال 116 میلیون مترمکعب بوده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مازندران با تأکید بر توجه به بحث مدیریت مصرف و صرفه‌جویی، خاطرنشان کرد: توصیه ما به کشاورزان این بوده که زمان کشت را جلو بیندازند.

یخکشی بابیان اینکه کشاورزان از انجام کشت‌های آب طلب پرهیز کنند، افزود: بیمه محصولات نیز مورد توجه کشاورزان باشد.

وی یادآور شد: همچنین کشاورزان مازندران در بحث نوبت‌بندی و آبیاری تناوبی نیز مشارکت کنند تا شاهد مشکلی نباشیم.

*کاهش 15 درصدی بارش از مهرماه امسال در مازندران

مدیرکل هواشناسی مازندران نیز در ادامه در گفت‌وگو با فارس با اشاره به پاییز کم‌بارش در استان، اظهار کرد: میزان بارش‌ها از مهر تاکنون 15 درصد کاهش یافته است.

سیدمحمدرضا رضوی بیان کرد: موضوع مهم کاهش ذخایر برفی در مازندران است که نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.

به گزارش فارس، درست است امروز دیر است ولی هرچه سریع‌تر منابع‌ آبی مدیریت شود درحقیقت کمک به خودمان است تا کمتر دچار مشکل آب شویم.