تعیین محدوده حریم میانکاله از خلیج گرگان تا بهشهر
ابراهیم یخکشی بعد از ظهر امروز در مراسم بهره‌برداری از بازسازی، لایروبی و احیای فاز نخست مجموعه مخازن لپو در بهشهر به اهمیت آب در مازندران اشاره کرد و گفت: مساله آب در کشور و به ویژه شرق مازندران از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

وی با بیان اینکه شرق مازندران جزو کم آب‌ترین منطقه شمال کشور است، افزود: این منطقه از جهت محدودیت منابع آب و محیط زیست شکننده است و منابع آب زیرزمینی این مناطق محدود است و بهره‌برداری به مرز تعادل رسیده و امکان افزایش برداشت از آب زیرزمینی وجود ندارد.

مدیرعامل آب منطقه‌ای مازندران با اشاره به اینکه با کمبود آب سطحی و زیرزمینی مواجه هستیم، بیان کرد: تنها دشت ممنوعه شمال کشور در این منطقه است و در حوزه آب سطحی مقدار آب سطحی محدود و متناسب با نیاز ما نیست.

این مسؤول با بیان اینکه در حوزه آب زیرزمینی نگاه حفاظتی داریم، تصریح کرد: با افزایش و توسعه بحث شوری، آسیب‌هایی را در چند سال گذشته تجربه کردیم و در حوزه آب‌های زیرزمینی نگاه حفاظتی داریم و در جهت توسعه محیط زیست فضایی نداریم.

وی از اجرایی شدن بیش از سه طرح بزرگ و ملی آب‌رسانی در شرق مازندران خبر داد و گفت: سد گلورد، شبکه گلورد و طرح آب رسانی بزرگ شرق مازندران و مجموعه روستاهای اطراف سه طرح  بزرگ و ملی آب‌رسانی در شرق مازندران است که این مهم نشان دهنده این است که دولت توجه ویژه‌ای به بحث آب در این مناطق داشته است.

یخکشی با بیان اینکه با کمبود آب مواجه هستیم، اظهار کرد: رودخانه نکا در مقایسه با شاخص دوره 40 سال گذشته 55 درصد آب‌دهی کم شده است و امسال نسبت به سال گذشته 34 درصد آب‌دهی کم شده است و این مهم نشان‌دهنده این است که به سمت خشکی پیش می‌رویم و برای رهایی از این وضعیت باید  برنامه‌ای توسعه و احیا و مدیریت مصرف را داشته باشیم.

وی افزود: در راستای مدیریت مصرف اقداماتی چون آموزش عمومی در دستور کار ما قرار گرفته تا مردم آگاهی نسبت به منابع داشته باشند.

مدیرعامل آب منطقه‌ای مازندران گفت: مجموعه تالاب میانکاله و لپو به لحاظ زیست محیطی، اقتصادی و اجتماعی دارای اهمیت بالایی هستند که متاسفانه در معرض آسیب است و در این راستا اقداماتی برای احیا انجام شده است.

یخکشی ادامه داد: تعیین محدوده حریم میانکاله از خلیج گرگان تا بهشهر از برنامه‌هایی برای احیا و حفظ این تالاب است و حفظ این تالاب نیازمند برنامه عملیاتی است چرا که برنامه‌های دولت برای این بخش کافی نبوده است.

وی با اشاره به شرایط محیطی لپو اظهار کرد: لپو یک مجموعه 9 کیلومتری به موازات ساحل است که در سالیان گذشته انتفاع زیادی در حوزه محیط زیست و اقتصادی اجتماعی منطقه داشته که متاسفانه به مرور زمان براثر سیلاب و رسوب آسیب‌پذیر شده است.

مدیرعامل آب منطقه‌ای مازندران بیان کرد: در این پروژه همکاری و مشارکت مردم مشاهده شد و این نشان از اهمیت و تعصب مردم منطقه نسبت به این موضوع است.

وی با بیان اینکه برای حفظ محیط زیست باید هزینه کرد، گفت: این پروژه شاید در ظاهر کوچک اما بسیار حایز اهمیت است و تامین کننده آب مورد نیاز کشاورزان خواهد بود.

یخکشی با اشاره به اینکه با کمبود آب مواجه هستیم، گفت: در سال جاری باران مناسب بوده اما باران در دشت بوده و در ارتفاعات بارش نداشتیم.

وی در پایان افزود: بالغ بر یک‌میلیارد تومان برای پروژه بازسازی، لایروبی و احیای فاز اول مجموعه مخازن لپو هزینه شده است.