پایان ماراتن فکری بیست‌وششمین دوره شطرنج بین‌المللی جام فجر در مازندران
بیست‌وششمین دوره مسابقات بین‌المللی شطرنج جام فجر به میزبانی این شهرستان در حالی به کار خود پایان داد که پرهام مقصودلو با توجه به حضور برترین‌های شطرنج دنیا توانست با کسب حداکثر امتیاز به عنوان یک ایرانی تندیس مسابقات و جایزه نفر برتر را از آن خود کند.

این ماراتن ورزشی و فکری در حالی از 14 بهمن آغاز شده که در ایام الله هه فجر انقلاب اسلامی زمینه‌ساز معرفی بیشتر مازندران و کشورمان ایران به شرکت‌کنندگان خارجی بود.

حمایت خانه ملت از ورزشکاران و حامیان ورزشی

نماینده مردم قائم‌شهر، سوادکوه، جویبار، سوادکوه شمالی و سیمرغ در مجلس شورای اسلامی در حاشیه برگزاری این مسابقات با اعلام اینکه نمایندگان ملت در صحن خانه مردم تلاش دارند تا برای تأمین اعتبار ورزشی و حمایت ورزشکاران در کنار آنها باشند، اظهار کرد: با وجود تعداد کم صنایع بزرگ در مازندران تعداد حامیان ورزشی در این استان کم است و با این حال از همه حامیان ورزشی حمایت لازم داریم.

عبدالله رضیان افزود: شطرنج در شهرستان قائم‌شهر از جایگاه ویژه برخوردار است و همانند دیگر رشته‌های ورزشی به آن نگاه خاص می‌شود.

وی با اعلام توسعه و رشد ورزش در شهرهای مختلف مازندران، تصریح کرد: مجلس شورای اسلامی با حمایت از حامیان ورشی به اعتلای پرچم کشورمان و نواختن سرود ایران در سراسر دنیا می‌اندیشد.

 

ایران 10 کشور برتر شطرنج دنیا می‌شود/ رتبه سوم ایران در برگزاری مسابقات شطرنج

رئیس فدراسیون شطرنج جمهوری اسلامی ایران در حاشیه برگزاری این رقابت‌ها، اظهار کرد: در زمینه ورزش شطرنج طی سال‌های گذشته در کشورمان ایران گام‌های بزرگی برداشته شده است و ایران اسلامی به دستاوردهای زیادی رسید.

مهرداد پهلوان‌زاده، افزود: ایران در رشته شطرنج از رتبه 51 جهان به رتبه 30 رسیده است هر چند با درخشش جوانان ورزشکار و طلایه‌داران این رشته ورزشی در آینده به جمع 10 کشور برتر دنیا در شطرنج دست پیدا خواهیم کرد.

وی بیان کرد: مازندران از ظرفیت بسیار بالایی در شطرنج برخوردار است و میزبانی رویداد مهمی همانند جام فجر با حضور 24 کشور دنیا می‌تواند امتیاز بسیار مهمی برای کشورمان باشد.

رئیس فدراسیون شطرنج کشور با اعلام یاری بخش خصوصی به شطرنج کشور، یادآور شد: ایران اسلامی از لحاظ حجم فعالیت و برگزاری مسابقات بعد از کشورهای روسیه و آلمان رتبه سوم دنیا را در اختیار دارد هر چند برگزاری مسابقات در ایران از کمیت و کیفیت بالایی برخوردار است.

این مسؤول با بیان اینکه باید بیشتر از گذشته به رشد و ارتقای ورزش شطرنج توجه شود، گفت: شطرنج این روزها با استقبال زیاد خانواده‌ها همراه است و این علاقمندی باعث دلگرمی است.

مدال‌آوری 430 ورزشکار مازندرانی در میادین بین‌المللی و جهانی

مدیرکل ورزش و جوانان مازندران هم در حاشیه برگزاری این رقابت‌ها، بیان کرد: ورزش در مازندران از جایگاه والایی برخوردار است و ورزشکاران این استان همیشه جایگاه والایی در کسب رتبه‌های جهانی، بین‌المللی و المپیک دارند.

حبیب حسین‌زادگان با اشاره به اینکه در طول تاریخ مازندران نام‌آوران زیادی ورزشی را در خود تربیت کرده که در تاریخ ماندگار شدند و باید حفظ اعتبار و آبروی کشورمان گشتند، افزود: برای برگزاری مسابقات جام فجر در آمل زحمات زیادی کشیده شد و تلاش‌های شبانه‌روزی شکل گرفت.

وی تصریح کرد: باید بیشتر از گذشته شاهد تداوم افتخارآفرینی‌های مازندران در میزبانی از رویدادهای بین‌المللی و جهانی باشیم.

مدیرکل ورزش و جوانان مازندران با بیان اینکه همه باید به فکر اعتلا و درخشش نام ایران اسلامی باشیم، تصریح کرد: سال گذشته ورزشکاران مازندران 411 مدال رنگارنگ در رقابت‌های جهانی و آسیایی فقط در رشته‌های رسمی فدراسیونی گرفتند ولی از ابتدای سال تاکنون بیش از 430 مدال رسمی بین‌المللی و جهانی توسط ورزشکاران کسب شد.

این مسؤول گفت: رشته ورزشی شطرنج هم‌اکنون جزو پنج رشته ورزشی مدال‌آور در مازندران تلقی می‌شود.

رویارویی 15 استاد بزرگ با ریتینگ بالای 2500 در گروه A جام فجر

سرداور بین‌المللی مازندرانی شطرنج، در حاشیه برگزاری این دوره از مسابقات در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان آمل، اظهار کرد: مسابقات بین‌المللی شطرنج جام فجر با حضور استاد بزرگان و برترین‌های شطرنج 24 کشور دنیا در آمل با کمیت و کیفیت بالایی برگزار شد.

خدیجه شریف نتاج با اعلام اینکه تجربیات زیادی در مسابقات بین‌المللی دارم ولی برای اولین بار در مازندران این رویداد با حضور 24 کشور دنیا برگزار می‌شود، افزود: جدول گروه A از سخت‌ترین جدول‌هایی است که تجربه آن را دارم و رقابت‌ها در آن بسیار مشکل بود.

وی با اشاره به رویارویی 12 تا 15 استاد بزرگ با ریتینگ بالای 2500 در این مسابقات، گفت: بزرگان زیادی در این رویداد مهم بر روی میز نشسته و دست به مهره می‌شوند.

داور بین‌المللی شطرنج کشورمان با اعلام اینکه در جدول استاد بزرگان رقابت‌ها بسیار سخت، تنگاتنگ و نزدیک بوده و در دیگر جدول هم مسابقات تنگاتنگ را شاهد بودیم، یادآور شد: کار در جدول نخست به دلیل حضور اساتید بزرگ با ریتینگ بالای 2 هزار و 100 قدرت بسیار بالایی را به نمایش گذاشت و حتی یکی از مسابقات با گذشت 6 ساعت زمان، یک رکورد جدید در مدت زمان بازی شطرنج را به ثبت رساند.

نتاج گفت: در جدول دوم مسابقات هم ورزشکاران با ریتینگ زیر 2 هزار و 100 قرار داشته و رقابت سختی داشتند.

وی با اشاره به اینکه از لحاظ سطح مسابقات شاهد رویدادهای بزرگ و سنگین بودیم، بیان کرد: جدول نخست مسابقات با حضور اساتید بزرگ با ریتینگ مختلف و درجه‌بندی بین‌المللی برگزار شد.

 

رقابت 265 شطرنج‌باز دنیا در گروه B جام بین‌المللی فجر

داور بین‌المللی شطرنج کشور در حاشیه برگزاری این رویداد مهم بین‌المللی در گفت‎وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان آمل، اظهار کرد: به عنوان داور مازندرانی سرداور جدول گروه B مسابقات بودم که در آن 256 بازیکن با هم رقابت داشتند.

مهدی محمدی با اشاره به رقابت 182 ورزشکار ریتینگ‌دار از 13 کشور دنیا در این گروه، افزود: بسیاری از خارجی‌های این گروه برای نخستین بار به ایران آمدند.

وی تصریح کرد: ورزشکاران زیادی از کشورهای ایرلند، آلمان، پرتقال، ترکیه، هند، سریلانکا، افغانستان، سوریه، گرجستان و قرقیستان باعث جذابیت جدول B شدند که کیفیت، کمیت و ملیت ان را ارتقا داده و جذاب‌تر کرد.

محمدی با اعلام حضور بازیکنان در سنین مختلف این گروه در بخش آقایان و بانوان، بیان کرد: بازیکنان بسیار خوبی در این جدول رقابت داشتند که 15 داور شامل پنج داور دارای تایتل و مایقی دارای درجه ملی مسابقات را موشکافانه و با دقت در نظر داشته و با کنترل لازم اجازه وجود مشکل را ندادند.

به گزارش فارس، بیست و ششمین دوره مسابقات بین المللی شطرنج جام فجر از 14 بهمن امسال در شهرستان آمل آغاز شد و پس از هشت روز رقابت سخت و سنگین در شب 21 بهمن امسال پایان یافت.

در این رویداد مهم حدود 400 شطرنج‌باز داخلی و خارجی از 24 کشور دنیا با هم به روی میز رفته و دست به حرکت مهره شدند که 46 شطرنج‌باز سرشناس دنیا با دیگر حریفان خود در دو گروه استاد بزرگ، بین‌المللی و آماتورها نبرد داشتند.

گزارش از قربانعلی مسافر