کاهش مصرف گاز در مازندران با افزایش دمای هوا در فصل پائیز
بر اساس آمار شرکت گاز استان مازندران مصرف گاز در 9 ماه اول امسال 4 میلیارد و 703 میلیون مترمکعب بوده که این مقدار نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته که 4 میلیارد و 964 میلیون مترمکعب بوده، حدود 6درصد کاهش داشته است. 
گفتنی است کاهش مصرف درحالی است که از یک میلیون و 292 هزار تعداد مشترک گاز مازندران ،40 هزار مشترک امسال به جمع مشترکان گاز اضافه شدند. 
بررسی ها نشان می دهد که افزایش دما و آفتابی بودن روزهای زیادی از فصل پائیز امسال سبب شد تا وسایل گرمایشی از جمله بخاری ها حدود یک ماه دیرتر روشن شوند و همچنین مصرف این انرژی در اثر درجه پائین شوفاژ ها و شعله بخاری ها به مراتب کمتر شده است. 
بر اساس آمار هواشناسی مازندران حدود 65روز از فصل پائیز امسال روزهای آفتابی را شاهد بوده ایم ،در حالی که پائیز پرباران ترین فصل سال دراستان محسوب می شود. 
مازندران به بارندگیش در چهار فصل سال شهرت دارد و بر اساس آمارهای رسمی میانگین بارندگی سالانه استان بیش از 700 میلی متر است اما در سال های اخیر همواره شاهد کاهش بارندگی و افزایش دمای هوا نسبت به سال قبل و دوره بلند مدت هستیم و این خطری جدی برای بخش کشاورزی به عنوان قطب فعالیت های اقتصادی استان محسوب می شود. 
مدیرعامل شرکت گاز استان مازندران در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ضمن تایید کاهش مصرف گاز گفت : مصرف گاز در9ماهه سالجاری نسبت به مدت مشابه سال پیش حدود 6درصد کاهش یافته است. 
جعفر احمدپور افزود: بررسی ها نشان می دهد که افزایش دما سبب شد تا مصرف گاز از 4 میلیاردو 964 میلیون مترمکعب سال پیش امسال به 4 میلیارد و 703 میلیون مترمکعب کاهش بیابد. 
وی با بیان اینکه اکنون مشکلی در تامین گاز خانگی ، صنایع و نیروگاه استان مازندران وجود ندارد، خاطر نشان کرد: در مدار قرار گرفتن خط لوله 42اینچ سمنان به ساری ، تامین گاز در استان را برای همیشه تضمین کرده است. 
احمدپور تصریح کرد: در حال حاضر 52 شهر مازندران برابر با 99.5درصد و از مجموع 2هزار و 921 روستای این استان ، یکهزار و 456 روستا از نعمت گاز طبیعی بهره مند هستند. 
**افزایش یک درجه ای دمای هوا مازندران در پائیز امسال 
بررسی های آماری از وضعیت بارندگی و دمای هوای مازندران در سال جاری نسبت به دوره های آماری کوتاه و بلند مدت نشان می دهد که هر ساله روند مقدار بارش کم شده و از طرفی شاهد افزایش تدریجی دمای هوا هستیم. 
تحلیل آماری دفتر مطالعات اقلیمی و اقلیم دریا و ساحل اداره کل هواشناسی مازندران نشان می دهد که متوسط دمای ثبت شده پائیز سال جاری استان نسبت به مشابه دوره آماری حدود 1 درجه افزایش داشته است. 
بنابر این گزارش با توجه به داده های 15 ایستگاه همدیدی استان مازندران متوسط دمای پائیز سال جاری 14 درجه سانتی گراد بوده که دوره آماری مشابه سال گذشته حدود 13 درجه سانتی گراد بود. 
همچنین بر اساس آمار هواشناسی مازندران درفصل پائیز امسال 247 میلیمتر باران در ایستگاه های باران سنجی استان به ثبت رسید که در مقایسه با فصل پائیز سال گذشته 32 درصد و دوره آماری حدود 30 ساله نیز 23 درصد بارش ها کم شد. 
کاهش بارندگی پائیزی در مازندران حجم آبگیری سدهای این خطه را نیز در مقایسه با سال گذشته 50 درصد کاهش داد به طوری که هم اکنون میزان آبگیری سدهای این استان براساس گزارش آب منطقه ای 154 میلیون متر مکعب است که در مقایسه با مشابه سال قبل این آبگیری 50 درصد کمتر شد.