میانگین میزان گفت‌وگو در بین خانواده‌ها کمتر از 7 دقیقه است
سیدسعید آرام در دومین مجمع هم‌اندیشی رؤسای کمیسیون‌های فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهرهای مازندران که در باشگاه فرهنگیان ساری برگزار شد، اظهار کرد: مقام معظم رهبری تاکید زیادی به حوزه آسیب‌های اجتماعی دارد و به همه دستگاه‌ها و مسؤولان ماموریت ویژه داده است.

وی با اشاره به اینکه نشاط اجتماعی کاهش پیدا کرده است تصریح کرد: میزان گفت‌وگو در بین خانواده‌ها کمتر از هفت دقیقه است و شاهد ارتباط مجازی در کنار همدیگر هستیم.

مدیرکل بهزیستی مازندران با بیان اینکه شهرداری و شورای شهر ساری قدم‌های خوب و مثبتی در حوزه فرهنگی و اجتماعی به اجرا درآورده است، خاطرنشان کرد: در برخورد با آسیب‌های اجتماعی باید آینده‌نگر باشیم.

این مسؤول با اعلام اینکه سن آسیب‌های اجتماعی کاهش پیدا کرده و به درون خانواده‌ها رسوخ پیدا کرده است، افزود: آسیب‌های اجتماعی مرگ تدریجی ایجاد می‌کند.

آرام ادامه داد: بهزیستی در برنامه ششم توسعه به عنوان دستگاه متولی سلامت جامعه انتخاب و سیاست‌ها براساس پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی تدوین شده است.

وی گفت: روز گذشته کلیات  لایحه حمایت از جامعه معلولان توسط نمایندگان مجلس به تصویب رسیده است که یکی از نکات مهم این لایحه مناسب‌سازی اماکن عمومی و ایجاد فرصت برابر برای جامعه معلولان است و باید مورد توجه شهرداری‌ها و دستگاه‌های مربوطه قرار گیرد.

 

*گردشگری رویدادها مورد توجه قرار گیرد

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران نیز در این مراسم گفت: مقوله گردشگری بین‌شهری در استان باید تقویت شود و در برنامه سوم توسعه به حوزه گردشگری و مدیریت شهری اهمیت زیادی داده شده است.

دلاور بزرگ‌نیا افزود: اگر می‌خواهیم در همه شهرها به حوزه گردشگری توجه کنیم باید گردشگری رویدادها را مورد توجه قرار دهیم.

بزرگ‌نیا با اعلام اینکه مازندران سرشار از میراث ناملموس است گفت: برگزاری رویدادهای فرهنگی و ورزشی عامل تحول در یک شهر می‌شود.


* نیازمند کارهای جدی‌تری در حوزه فرهنگی هستیم

مدیرکل آموزش و پرورش مازندران نیز با اشاره به اینکه در حوزه فرهنگی نیازمند کارهای جدی‌تری هستیم، تصریح کرد: خودمان را حلقه‌ای از سیستم بدانیم و در رفع مشکلات فرهنگی و اجتماعی تلاش کنیم.

سیدعلی قاسمی خواستار تشکیل کارگروه مشترک بین آموزش و پرورش و شورای شهر ساری شد و افزود: آموزش و پرورش استان آمادگی کامل دارد تا با ظرفیت‌های موجود همگام با شورای شهر و شهرداری ساری در اجرای برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی کمک حال باشد.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) مازندران نیز در این مراسم با اشاره به اینکه کمیته امداد کار اقتصادی نمی‌کند گفت: همه کارها باید به شکل فرهنگی باشد.

رضا نوروزی‌جعفری خواستار توسعه فرهنگ احسان و نیکوکاری در سطح جامعه شد و افزود: اگر بتوانیم انفاق را در سطح جامعه و خانواده‌های خود بالا ببریم کارهای عظیمی صورت می‌گیرد.