دولت دوازدهم باید جوان‌گرایی کند/کم‌کاری‌ها دولت در دادن رای اعتماد مورد توجه قرار می‌گیرد/تیم اقتصادی دولت باید توان حل مشکلات اقتصادی کشور را داشته باشد
محمدرضا پورابراهیمی در ارائه گزارش عملکرد اجلاسیه اول  مجلس شورای اسلامی در دوره دهم اظهار کرد: امروز جمهوری اسلامی ایران قدرت برتر منطقه شده است و تحرکات و شیطنت‌ها بر علیه کشور ما نشان از اقتدار آن دارد.

وی با بیان اینکه رابطه مردم با نمایندگان مجلس شورای اسلامی بسیار نزدیک و صمیمی شده است، افزود: اولویت امروز کشور مسائل اقتصادی است که جزو مطالبات مردمی است و رهبری بارها بر آن تاکید داشتند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه اگر می‌خواهیم در حرکت انقلاب خللی وارد نشود باید امور اقتصادی توجه شود و از ظرفیت‌های کشور برای حل مشکلات اقتصادی بهره گرفت، تصریح کرد: امروز جوانان ایران اسلامی هر جا اراده کردند با وجود خواست دشمن، موفقیت‌های برگی به دست آوردند.

وی با اعلام اینکه امروز 4.5 میلیون دانشجو در کشور در حال تحصیل هستند و این‌ها سرمایه های نظام جمهوری اسلامی هستند، خاطر نشان کرد: جمهوری اسلامی به اوج اقتدار علمی رسیده است که در سایه تلاش و همت جوانان ما به‌دست آورده است و در عرصه‌های بین‌المللی موفقیت بزرگی به دست آمده است و حتی رتبه نخست علمی منطقه را دارد.

پورابراهیمی با اشاره به اینکه در دوران دفاع مقدس کمترین امکانات و شرایط برای دفاع داشتیم اما امروز  قدرت نخست دفاعی منطقه شدیم که خود وزیر دفاع آمریکا هم این را اذعان می‌کند، اضافه کرد: کشوری که با دست خالی قدرت نخست نظامی و علمی شود پس می‌تواند در حوزه اقتصادی نیز موفق باشد.

وی با اعلام اینکه در سایه وفاق و همدلی مردم مشکلات اقتصادی رفع خواهد شد و طولی نخواهد کشید جمهوری اسلامی قدرت اول اقتصادی منطقه خواهد شد، گفت: در نشست و مذاکرات با دولت در مجلس شورای اسلامی مباحثی چون نرخ بیکاری جوانان، کاهش قدرت خرید مردم که از دولت قبل به جا مانده است مطرح شده است.

نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی علاج مشکلات اقتصادی کشور، اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی برشمرد و افزود: نخستین مطالبه نمایندگان مجلس شورای اسلامی از دولت دوازدهم حل مشکلات اقتصادی است که باید این مسئله را جزو رویکرد نخست خود قرار دهد و حل مشکلات اقتصادی اولویت دولت دوازدهم باشد.

وی با تاکید بر اینکه تیم اقتصادی دولت دوازدهم باید توان حل مشکلات اقتصادی کشور را داشته باشد، اضافه کرد: باید از تیم اقتصادی دولت صدای واحد به گوش برسد و همراه و هماهنگ با یکدیگر باشند.

پورابراهیمی با بیان اینکه مجلس فعلی بسیار توانمند است و بیشترین همکاری را با دولت داشته است، افزود: کسانی که باید در کابینه دوازدهم کار کنند باید رویکرد تعاملی با مجلس شوای اسلامی داشته باشند.

وی با اشار به اینکه دولت دوازدهم باید جوان‌گرایی کند چون افراد پا به سن گذاشته توانایی ریسک‌پذیری را ندارند، یادآور شد: دولت لایحه 7 منطقه آزاد و 12 منطقه ویژه اقتصادی را به مجلس شورای سلامی داده و مجلس به‌زودی آن را بررسی خواهد کرد و البته اصلاحاتی در زمینه مناطق آزاد صورت خواهد گرفت تا بحث فرارهای مالیاتی، واردات بی‌رویه، گمرکات و امثالهم رفع شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اعلام اینکه نامه 100 نماینده مجلس شورای اسلامی به رئیس جمهور داده شد و خواستیم به فوریت آن را اجرایی کند ولی الان چهار ماه گذشت و دولت اصلا اجرایی نکرد، گفت: در رای اعتماد به وزرای دوازدهم این کم‌کاری‌ها و بی‌توجهی دولت مورد لحاظ قرار خواهیم داد.

وی با اشاره به اینکه بحث منطقه آزاد غرب مازندران با محوریت نوشهر باید کار کارشناسی انجام شود و استاندار و فرمانداران باید این کار انجام دهند که البته نماینده نوشهر و چالوس در حال پیگیری جدی هستند و ما نیز در کمیسیون اقتصادی کمک خواهیم کرد، اضافه کرد: بالاترین ظرفیت نوشهر و چالوس و کلاردشت حوزه گردشگری است که دارای ظرفیت‌های بسیار استثنایی است که تکمیل و بهره‌برداری از آزادراه تهران ـ شمال باید در اولویت قرار گیرد تا اتفاقات بزرگی در زمینه گردشگری منطقه رخ دهد.

پورابراهیمی گفت: کسانی در حوزه خسارات برف و سرمازدگی وام کشاورزی زیر 25 میلیون تومان گرفتند از بخشودگی دیرکرد برخوردار می‌شوند.

وی با بیان اینکه موسسات غیرمجازی مانند کاسپین که امروز به چالشی جدی برای مردم تبدیل شده است و حدود 500 هزار نفر از سپرده‌گذاران درگیر چالش موسسه کاسپین هستند، نصریح کرد: ضعف نظارتی در بانک مرکزی مشهود است و از این منظر مردم و موسسات دچار چالش و مشکلات زیادی شده و سبب بروز گسست در اقتصاد شدند.

نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی  با اشاره به اینکه رقابت ناسالم و تخلفات متعدد این موسسات غیرمجاز آشکار است و چندین جلسه کمیسیون اقتصادی صرفا برای این مشکلات تشکیل شده است، گفت: موسسات غیرمجاز ریشه اقتصاد کشور را از بین می‌برند.

وی با اعلام اینکه قانونی را که دو سال قبل مصوب کردیم اگر مبنای بانک مرکزی قرار می‌گرفت، امروز موسسه‌ای مانند کاسپین به چنین روزی نمی‌افتاد، گفت: به بانک مرکزی اولتیماتوم دادیم که در سال 96 این سفره اقتصاد موسسات غیرمجاز در کشور برچیده شود و اگر بانک مرکزی نتواند مشکلات پیش آمده در حوزه موسسات غیرمجاز را حل کند پرونده تخلفات این بانک را بدون تشریفات و ظرف مدت کمتر از دو ماه به دستگاه قضایی می‌فرستیم.